Graduate Exhibition Archive of Award Winners
2013 Award Winners
Research Poster Option
Arts & Humanities
First Place
- SARAH SUMMERS. The College of the Liberal Arts / ENGLISH. "Graduate Writing Centers: Programs, Practices, Possibilities"
Second Place
- MARA ELIZABETH CULP. The College of Arts and Architecture / MUSIC EDUCATION. "The Use of Musical Techniques to Improve Phonological Processes"
Third Place
- SANDRA EMILIE ROUSSEAU. The College of the Liberal Arts / FRENCH. "The Discourse of the Return: Humor and Memory of French Algeria in Genevieve Bailac’s theater"
- GRETTA SUZANNE TRITCH ROMAN. The College of Arts and Architecture / ART HISTORY. "The Reach of the Pit: The Architecture and Culture of Grain Exchanges in Chicago and the Midwest, 1875-1929"
Engineering
First Place
- BRITTANY LYNN BANIK. The College of Engineering / BIOENGINEERING. "Novel (Poly)caprolactone (PCL) Scaffold Architecture for Tendon Tissue Engineering"
Second Place
- BRYAN HENRY FERLEZ. The Eberly College of Science / BIOCHEMISTRY, MICROBIOLOGY, AND MOLECULAR BIOLOGY. "Solar Powered Biomimetic Desalination Membrane"
- Kyle Williams. The College of Information Sciences and Technology / INFORMATION SCIENCES AND TECHNOLOGY. "Managing Large Document Collections: The Case of Duplicates"
Third Place
- ERICK FROEDE. The College of Engineering / MECHANICAL ENGINEERING. "Design of the Next Generation Mobile Clinic for the Western Cape of South Africa"
- GLORIA KIM. The College of Engineering / BIOENGINEERING. "Hybrid Conducting Polymer-Hydrogel Nanofibers for Biosensor Applications"
- SIJUOLA MOYOSOREOLUWA ODUMABO. The College of Earth and Mineral Sciences, / Energy and Mineral Engineering. "Gas Flow Hindrance due to Hydraulic Fracturing Fluid Invasion in Tight Sandstones"
Health & Life Sciences
First Place
- KARMA DELORES JAMES. The College of Agricultural Sciences / FOOD SCIENCE. "Effect of Dietary EGCG Pretreatment on Liver Toxicity"
- ADITI ROY. The College of Health and Human Development / NUTRITION. "Vitamin C intake, lead exposure, and oxidative stress in Uruguayan school children"
Second Place
- IAN MAHAFFY GRETTENBERGER. The College of Agricultural Sciences / ENTOMOLOGY. "The power of diversity: Does crop genotypic diversity affect insect herbivores and natural enemies?"
- JIN-KWANG KIM. The College of Health and Human Development / PHYSIOLOGY. "STAYING LEAN OR STAYING FIT: WHICH IS BETTER FOR YOUR ARTERIES AS YOU AGE?"
- EMILY PFEUFER. The College of Agricultural Sciences / PLANT PATHOLOGY. "Common weeds as a potential source of bacterial pathogen inoculum causing onion bulb rots in Pennsylvania"
- LI WANG. The College of Health and Human Development / NUTRITION. "The effect of one avocado per day on cardiovascular disease (CVD) risk factors in healthy, overweight adults"
Third Place
- PHYLICIA TWUMWAA BEDIAKO. The College of Health and Human Development / HEALTH POLICY AND ADMINISTRATION. "A Comparison of Pregnancy Outcomes among Blacks, Hispanics, and Black Hispanics"
- YURONG GAO. Intercollege Graduate Degree Programs / NEUROSCIENCE. "Two-photon Imaging of Brain Blood Vessels on Awake Behaving Mice"
- SAMUEL SCOTT. The College of Health and Human Development / NUTRITION. "Iron deficiency but not anemia affects brain processing speed in Indian adolescents"
- JASON DANIEL SMITH. The College of Agricultural Sciences / ENTOMOLOGY. "Armed robbery: Parasitic plants steal anti-insect toxins from their host plants"
- DARSHAN V TRIVEDI. The College of Medicine / PHYSIOLOGY. "Uncovering the structural basis for heart failure"
Physical Sciences & Mathematics
First Place
- Sharon Xuesong Wang. The Eberly College of Science / ASTRONOMY. "Finding Extra-Solar Planets Near and Far"
Second Place
- LIDIIA IAVORIVSKA. The College of Agricultural Sciences / FORESTRY RESOURCES. "Dissolved Organic Carbon Dynamics in Precipitation of Central Pennsylvania as Influenced by Climatic Variability"
Third Place
- ANDRA JENN REED. The College of Earth and Mineral Sciences, / METEOROLOGY. "Effects of Local Meteorology and Chemistry on Ozone and Nitrogen Dioxide Retrievals: OMI and Pandora Spectromters during DISCOVER-AQ 2011"
- JESSICA SLOANE ROBBINS. The Eberly College of Science / CHEMISTRY. "Design and Synthesis of Degradable Molecules for Novel Diagnostic Devices"
- MICHAEL SCHMITT. The College of Earth and Mineral Sciences, / MATERIAL SCIENCE AND ENGINEERING. "Novel Thermal Barrier Coatings (TBCs) With Unique Microstructures Resulting in Reduced Thermal Conduction and Degradation"
Social & Behavioral Sciences
First Place
- JOSHUA ROBERT AURIEMMA. The College of Communications / MASS COMMUNICATIONS. "The Effects of EULA Presentation Style on User Attention and Comprehension"
- MARY STANSFIELD. The College of Health and Human Development / RECREATION, PARK AND TOURISM MANAGEMENT. "Tailgating: Re-Creating the Penn State Experience through Heritage Tourism"
Second Place
- BRITTANY PAIGE BLOODHART. The College of the Liberal Arts / PSYCHOLOGY. "The Role of Anticipatory Relative Deprivation as a Barrier to Engagement in Social Justice Action"
- YETKIN BORLU. The College of Agricultural Sciences / RURAL SOCIOLOGY. "Following the Maize: Regulation and Production in the Agricultural Landscape in Turkey in the 2000s"
- ERICA LYNN RAUFF. The College of Health and Human Development / KINESIOLOGY. "Gestational Weight Gain…Does Knowledge Really Matter?"
Third Place
- Lindsey Susan Aloia. The College of the Liberal Arts / COMMUNICATION ARTS AND SCIENCES. "Desensitization to Verbal Aggression: Childhood Exposure to Familial Verbal Aggression and Desensitization to Conflict in Young Adulthood"
- CHASON JOSEPH COELHO. The College of the Liberal Arts / PSYCHOLOGY. "Comfort Trumps Hand Preference For Object Transport Tasks"
- JONATHAN HARRIS. The College of Medicine / NEUROSCIENCE. "Assessment of Emotional Processing in Patients with Anorexia Nervosa: An ERP Pilot Study"
- VICTORIA MERRITT. The College of the Liberal Arts / PSYCHOLOGY. "Personality Factors and Post-Concussion Symptom Reporting at Baseline in Collegiate Athletes"
- AMANDA PARKS. The College of the Liberal Arts / POLITICAL SCIENCE. "Democratic Deliberation and Political Blog Comments"
- NAMRATA KAUR UBEROI. The College of Health and Human Development / HEALTH POLICY AND ADMINISTRATION. "The Risk of Unemployment Related Coverage Changes"
Performance Option
First Place
- RENPENG DONG. The College of Arts and Architecture / PERFORMANCE. "Die Fledermaus"
Second Place
- ANDRE J NORTH. The College of Arts and Architecture / PERFORMANCE. "Speed Metal Organum Blues by Gregory Wanamaker (b. 1968); Quatour pour Saxophone: V. Final by Ida Gotkovsky (b. 1933)"
Third Place
- HOPE LICCIARDELLO. The College of Arts and Architecture / PERFORMANCE. "Six Bagatelles by György Ligeti, "Movement I: Allegro con spirito"; Jeux d'enfants by Georges Bizet, arr. Gordon Davies "Le Bal"; Kleine Kammermusik, Op. 24 no.2 by Paul Hindemith "Movement 1: Lustig. Mäßig schnell Viertel""
Visual Arts Option
First Place
- BROOKS BOWMAN OLIVER. The College of Arts and Architecture / ART. "Statement"
Second Place
- GABRIEL IBIAS. The College of Arts and Architecture / ART. "L.O.D. (Level of Detail)"
Third Place
- LAURA MECKLENBURGER. The College of Arts and Architecture / ART. "Transition Cradle"
- SARAH ELIZABETH SWIST. The College of Arts and Architecture / ART. "Insect Amassment"