Graduate Exhibition Archive of Award Winners
2010 Award Winners
Research Poster Option
Arts & Humanities
First Place
- JONATHAN GREER. The College of the Liberal Arts / HISTORY. "Dinner at Dan: Cultic Feasting and Social, Political, and Religious Dynamics at Iron Age Tel Dan"
Second Place
- JAMESON BRADLEY BELL. The College of the Liberal Arts / GERMAN. "An Emblematic Brain in 16th Century Strassburg: A Cultural History"
Third Place
- PHYLLISA SMITH DEROZE. The College of the Liberal Arts / ENGLISH. "Black Women's Plays and the Anti-Violence Movement"
- GIUSEPPINA IACONO LOBO. The College of the Liberal Arts / ENGLISH. "Writing Conscience and the Nation in the English Revolution, 1649-1670"
Engineering
First Place
- Erhan Altinoglu. The College of Earth and Mineral Sciences, / MATERIAL SCIENCE AND ENGINEERING. "Indocyanine Green-Encapsulating Calcium Phosphate Nanoparticles: Bifunctional Vectors for Simultaneous Near Infrared Diagnostic Imaging and Photodynamic Therapy of Cancer"
Second Place
- MARK WILLIAMS. The College of Agricultural Sciences / AGRICULTURAL AND BIOLOGICAL ENGINEERING. "Manure Application under Winter Conditions: Nutrient Runoff and Leaching Losses"
Third Place
- Ming-Shih HUANG. The College of Engineering / ELECTRICAL ENGINEERING. "Airborne Separation Assurance System Using ADS-B Signal and Radar Sensing"
- GUANG SHENG. The College of Earth and Mineral Sciences, / MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING. "Phase-field simulation of domain stabilities and structures in ferroelectric and multiferroic thin films"
Health & Life Sciences
First Place
- HIEN DANG. The College of Medicine / MOLECULAR MEDICINE. "Chemotherapy selects for CXCR4 liver cancer stem cells"
- STEVEN LEE. The College of Agricultural Sciences / PLANT PATHOLOGY. "Identification of virulence characteristics accounting for fire blight disease severity in apple trees and seedlings"
- LILI ZHANG. The College of Agricultural Sciences / PLANT PATHOLOGY. "Population dynamics of Venturia inaequalis following Apple scab epidemics in Pennsylvania"
Second Place
- VASILEIOS BITAS. The College of Agricultural Sciences / PLANT PATHOLOGY. "Fusarium oxysporum produced volatiles promote growth in Arabidopsis thaliana"
- JUSTIN GEORGE. The College of Agricultural Sciences / ENTOMOLOGY. "Behavioral and electrophysiological studies on how fungus infection affects olfactory responses in the mosquito, Anopheles stephensi (Diptera: Culicidae)"
- ANGELA E RICHARD. The College of Agricultural Sciences / FOOD SCIENCE. "Validation of a pickling process for reducing foodborne pathogens associated with hard cooked eggs"
- MELISSA WILSON SAYRES. Intercollege Graduate Degree Programs / INTEGRATIVE BIOSCIENCES. "Life history traits affect the magnitude of male mutation bias across 32 mammalian genomes"
Third Place
- VANATHI DURAISAMY. The College of Agricultural Sciences / AGRONOMY. "Characterization of depth-wise variation in soil color between two crop-soil management systems in a long-term trial in central PA"
- BETH HOUSER. The College of Agricultural Sciences / PATHOBIOLOGY. "Prevalence of toxigenic Clostridium difficile in veal calves and incidence of ground veal contamination"
- SWAYAMJIT RAY. Intercollege Graduate Degree Programs / PLANT BIOLOGY. "Caterpillar Frass Induces Insect Defense Response in Maize"
- MARTA REVIRIEGO-MENDOZA. The Eberly College of Science / BIOCHEMISTRY, MICROBIOLOGY, AND MOLECULAR BIOLOGY. "JC virus interacts with SCFbeta-TrCP, a degradation machine of the cell"
- ARUNACHALAM SASIDEVI. The College of Medicine / Public Health Sciences. "Familial aggregation of CRP in PCOS and their siblings"
- MAUREEN KELLY SPILL. The College of Health and Human Development / NUTRITION. "Eating vegetables first: Using portion size to increase children’s vegetable intake"
- MARIA CONSUELO VELEZ-CLIMENT. The College of Agricultural Sciences / PLANT PATHOLOGY. "Evaluating recycled mushroom compost for biocontrol of Phytophthora root rots on Fraser fir"
Physical Sciences & Mathematics
First Place
- SCOTT SAYRES. The Eberly College of Science / CHEMISTRY. "Extreme Ionization Mechanisms in Clusters by Femtosecond Lasers Leading to Coulomb Explosion"
Second Place
- Marshall McDaniel. The College of Agricultural Sciences / SOIL SCIENCE. "Measuring the interactive effects of warming and wetting on soil C and N losses following forest harvesting"
Third Place
- MEGHAN JO ANDES-Koback. The Eberly College of Science / CHEMISTRY. "Model Cells Capable of Polarity and Asymmetric Division"
- DREW CLAUSEN. The Eberly College of Science / ASTRONOMY. "What Will We Observe When A Black Hole Rips Apart A White Dwarf?"
- ELIZABETH ANN CRISFIELD. The College of Earth and Mineral Sciences, / GEOGRAPHY. "A terrain-based network analysis of migration pathways for trees in the Appalachian Mountains"
- SARA SMITH. The Eberly College of Science / FORENSIC SCIENCE. "What Are You Really Drinking? A Quantitative Study of Endocrine Disruptor Migration from Polyethylene Terephthalate (PET) Bottles"
Social & Behavioral Sciences
First Place
- DANIELLE CATONA. The College of the Liberal Arts / COMMUNICATION ARTS AND SCIENCES. "Age-adapted Speech in an Assisted Living Facility"
- CASSANDRA DORIUS. The College of the Liberal Arts / SOCIOLOGY. "Multiple Partner Fertility and Women's Mental and Physical Health"
Second Place
- TRAVIS L FLOHR. The College of Arts and Architecture / LANDSCAPE ARCHITECTURE. "Developing an interactive, participatory internet-based tool for ecological planning"
- DANIEL TOBIN. The College of Agricultural Sciences / AGRICULTURAL AND EXTENTION EDUCATION. "Food Safety Standards and Local Produce: Perspectives from Pennsylvania supermarkets"
Third Place
- MOHAMED ALHAWASIN. The College of Education / WORKFORCE EDUCATION AND DEVELOPMENT. "Examining the �Characteristics of the Current Training Program (CTP) in the United Arab Emirates University: A Study of Current �4th Year Senior Students and Local Employers"
- COLLEEN PATRICIA BALUKAS. The College of the Liberal Arts / SPANISH. "What factors trigger language change over time? Evidence from past tense use in Peninsular Spanish"
- DAVID WAYNE COUNSELMAN. The College of the Liberal Arts / SPANISH. "Improving Pronunciation in the Foreign Language Classroom"
- JENNIE JIN. The College of the Liberal Arts / ANTHROPOLOGY. "Animal bones from a Chinese archaeological site: what can they tell us about human subsistence pattern?"
- CAROL MCQUIGGAN. The Capital College / ADULT EDUCATION. "Preparing to Teach Online as Transformative Faculty Professional Development"
- AMANDA RABINOWITZ. The College of the Liberal Arts / PSYCHOLOGY. "Assessing Motivation in Baseline Concussion Testing"
Performance Option
First Place
- YING ZHAO. The College of Arts and Architecture / Piano Performance. "Ondine"
Second Place
- David Smith. The College of Arts and Architecture / PERFORMANCE. "The Tartini Trumpet Concerto"
Third Place
- ANDREW SIMPSON. The College of Arts and Architecture / PERFORMANCE. "Concert Polonaise No.2 Op.28"
Visual Arts Option
First Place
- AMY NICOLE REINECKE. The College of Arts and Architecture / ART. "Fence #3"
Second Place
- QUINTIN DALE OWENS. The College of Arts and Architecture / ART. "Artist Statement"
Third Place
- LAURA M MACLEAN. The College of Arts and Architecture / ART. "Laura Marjorie MacLean-Artist's Statement"