Graduate Exhibition Archive of Award Winners
2009 Award Winners
Research Poster Option
Arts & Humanities
First Place
- BEATE BRUNOW. The College of the Liberal Arts / GERMAN. "Dramatic Inquiries: Encountering Performances of Female Creativity"
Second Place
- RUTH ALONSO. The College of the Liberal Arts / SPANISH. "The Function of Authorship in the Novels of Javier Marías"
- JOSHUA R. BROWN. The College of the Liberal Arts / GERMAN. "Patterns of Linguistic and Religious Change among Central Pennsylvania's Anabaptists"
Third Place
- KEVIN ADONIS BROWNE. The College of the Liberal Arts / ENGLISH. "Dimensions of Caribbean Rhetoric"
- JONATHAN GREER. The College of the Liberal Arts / HISTORY. "Dinner at Dan: Sacral Feasting and Social, Political, and Religious Dynamics at Iron Age Tel Dan"
- ROBERT SCHWALLER. The College of the Liberal Arts / HISTORY. "Defining Difference in Early New Spain"
- STACEY ELLEN SHERIFF. The College of the Liberal Arts / ENGLISH. "Rhetoric and Revision: Women’s Arguments for Social Justice in the Progressive Era"
Engineering
First Place
- ADAM WARD. The College of Engineering / CIVIL ENGINEERING. "Characterization of Hyporheic Solute Transport During Tracer Tests using Electrical Geophysics"
Second Place
- GUSTAVO CAMARGO. The College of Engineering / AGRICULTURAL AND BIOLOGICAL ENGINEERING. "Modeling sustainable strategies for farm scale biomass production"
Third Place
- DANA LYNN ANDRE. The College of Engineering / ENGINEERING SCIENCE AND MECHANICS. "Mechanisms Determining Safety and Performance of Brain Stimulation Electrodes"
- ROMESH PATEL. The College of Earth and Mineral Sciences, / MATERIAL SCIENCE AND ENGINEERING. "Novel Polymer/Carbon Nanotube Blends for Organic Solar Cell Applications"
Health & Life Sciences
First Place
- MEGAN GERBER. The College of Agricultural Sciences / ANIMAL SCIENCE. "Health factors associated with microchip insertion in horses"
Second Place
- GINO BANCO. The College of Engineering / MECHANICAL ENGINEERING. "VILLOUS MOTILITY AS A CRITICAL MECHANISM FOR EFFICIENT NUTRIENT ABSORPTION IN THE SMALL INTESTINE"
- BRENDA FRAZIER. The College of the Liberal Arts / ANTHROPOLOGY. "Skull shape and evolution in sister species of different body sizes: the proboscis and simakobu monkeys"
- LI-LUN HO. The Eberly College of Science / INTEGRATIVE BIOSCIENCES. "Activation of Mob as tumor suppressor by Membrane Association in Growth Inhibition"
- RAMYA KARTIKEYAN. The Eberly College of Science / BIOCHEMISTRY, MICROBIOLOGY, AND MOLECULAR BIOLOGY. "Regulation of Alternative Splicing in JC polyomavirus"
- MANKIT LAW. The College of Agricultural Sciences / IMMUNOLOGY AND INFECTIOUS DISEASES. "Identification of drebrin as a potential pharmacological target for immunosuppression"
Third Place
- ERMITA HERNANDEZ-HEREDIA. The College of Agricultural Sciences / HORTICULTURE. "Integrating sustainable management strategies to suppress bacterial wilt in cucumber"
- HOLLY PRESTON. The College of Health and Human Development / KINESIOLOGY. "Differential Gene Expression in Mechanically Loaded Long Bone Corticies of C57BL/6J and DBA/2J Adult Female Mice"
- JACKIE RASBAND. The College of Health and Human Development / NUTRITION. "Does iron deficiency make you sleepy? Evidence from infants on Pemba Island, Zanzibar"
- ANDREA WIGHT. The College of Health and Human Development / HOTEL, RESTAURANT, AND INSTITUTIONAL MANAGEMENT. "Incorporation of Palm Diacylglycerol Fats Into Food Products"
Physical Sciences & Mathematics
First Place
- ALFONSO JULIO MENDOZA. Earth & Mineral Sciences / MATERIAL SCIENCE AND ENGINEERING. "Chemical and Structural Studies of Gas Diffusion Layers"
Second Place
- TANUJ MOTWANI. The College of Agricultural Sciences / FOOD SCIENCE. "Impact of starch gelatinization on the dielectric response of starch-water systems"
Third Place
- HECTOR SAAVEDRA. The Eberly College of Science / CHEMISTRY. "Reversible Liability by in situ Reaction of Self-Assembled Monolayers"
Social & Behavioral Sciences
First Place
- LORI SCOTT. The College of the Liberal Arts / PSYCHOLOGY. "Emotional Reactivity in Women with Borderline Personality Disorder"
- GRAY VARGAS. The College of the Liberal Arts / PSYCHOLOGY. "Positivity of Everyday Experiences Interacts with Social Support to Predict Depression in Multiple Sclerosis"
Second Place
- J. DARA BLOOM. The College of Agricultural Sciences / RURAL SOCIOLOGY. "Hybrid Food Networks: The Role of Conventional Distributors in Building Local Food Systems"
- SUE BIN JEON. The College of Education / EDUCATIONAL LEADERSHIP. "Adaptation of East Asian International Graduate Students to American College"
- JENNIFER SUSAN PRIEM (JOHNSON). The College of the Liberal Arts / COMMUNICATION ARTS AND SCIENCES. "The Illocutionary Force of Supportive Communication: The Effects of Messages Features on Physiological Stress Recovery"
- CARLA SHOFF. The College of Agricultural Sciences / RURAL SOCIOLOGY. "Teenage Fertility: Does Place, Race, or Poverty Matter?"
Third Place
- JONATHAN HEATH ANDERSON. The College of the Liberal Arts / ANTHROPOLOGY. "Investigating Pre-Aztec Imperialism in Central Mexico: Teotihuacan via Tepeaca?"
- HILARY ANNE BARNES. The College of the Liberal Arts / SPANISH. "Sustained bilingualism in an Italo-Mexican Community"
- YI-CHING CHIANG. The College of Education / EDUCATIONAL LEADERSHIP. "No More Spanking -- Taiwan’s Ban on Corporal Punishment: Teachers’ Perceptions of Impact and Meaning"
- ASHLEY ELIZABETH FROST. The College of the Liberal Arts / SOCIOLOGY. "Learning from Feminist Men: Improving Gender, Health, and Development Strategies in Ghana."
- LU ZHANG. The College of Health and Human Development / HOTEL, RESTAURANT, AND INSTITUTIONAL MANAGEMENT. "The Impact of Brand Relationship on Web Searching"
Performance Option
First Place
- DI LU. The College of Arts and Architecture / PERFORMANCE. "Viola solo Mikols Rozsa concerto for viola 2nd movement"
Second Place
- EMILY BRAND. The College of Arts and Architecture / VOICE PERFORMANCE AND PEDAGOGY. ""Klänge der Heimat" from Die Fledermaus by Johann Strauss"
Third Place
- KO-YU CHAN. The College of Arts and Architecture / PERFORMANCE. "Francois Borne-Carmen Fantasy for flute and piano"
Visual Arts Option
First Place
- Jeffrey VanFossan. The College of Arts and Architecture / ART. ""Chain Gang""
Second Place
- ROBERT MARTIN. The College of Arts and Architecture / ART. "Cellular portrait of group #2"
Third Place
- BRYAN BILLINGSLEY. The College of Arts and Architecture / ART. "Thee Spectacular Waterboarding Adventure"