Graduate Exhibition Archive of Award Winners
2007 Award Winners
Research Poster Option
Arts & Humanities
First Place
- SHANNON KELLY WALTERS. THE LIBERAL ARTS / ENGLISH. "A Rhetoric of Touch: Disability, Animality and Feminist Technologies"
Second Place
- TIMOTHY JUSTIN ORR. THE LIBERAL ARTS / HISTORY. "Calling Urban Men to Arms: Northern Cities Mobilize to Fight the Civil War"
- JILL MARY WEBER. THE LIBERAL ARTS / COMMUNICATION ARTS AND SCIENCES. "Civil Rights and Family Affairs: The Moynihan Report Controversy"
Third Place
- MATTHEW JOEL ADAMS. THE LIBERAL ARTS / HISTORY. "State Formation in the Egyptian Delta: The Predynastic through Old Kingdom Stratification at Tell er-Ruba, Mendes"
- AUDRA LYNN MERFELD-LANGSTON. THE LIBERAL ARTS / FRENCH. "A Cultural Venture in Rural France: The Book Town of Fontenoy-la-Joûte"
- REBECCA ANN ZAJDOWICZ. THE LIBERAL ARTS / GERMAN. "Writing Themselves into the German Nation: German Women Writers of the 'Vormaerz'"
Engineering
First Place
- BURCU UNAL. EARTH AND MINERAL SCIENCES / MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING. "Design of Hydrogels for Cultivation of Nitrogen Fixing Bacteria"
Second Place
- DHURJATI RAVI. EARTH AND MINERAL SCIENCES / MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING. "Metastatic Colonization of Bone Tissue by Breast Cancer In Vitro"
- MARY ANN ROBINSON LORA. ENGINEERING / ENVIRONMENTAL ENGINEERING. "Passive Remediation of Acid Mine Drainage using Chitinous Materials: Microcosm and Column Studies on Three Sites within Central Pennsylvania"
Third Place
- FLORLY S ARIOLA. ENGINEERING / BIOENGINEERING. "Using Model Systems to Mimic in vivo Biomembranes"
- KATHERINE LUCAS BIALKA. AGRICULTURAL SCIENCES / AGRICULTURAL AND BIOLOGICAL ENGINEERING. "Pulsed Ultra Violet-Light Decontamination of Small Fruits"
- JING CHEN. CAPITAL COLLEGE / ENVIRONMENTAL POLLUTION CONTROL. "The Effects of Removal Technologies of Iron and Manganese on Disinfection Byproducts"
- WHITNEY ANNE CONNER. ENGINEERING / INDUSTRIAL ENGINEERING. "Minimax Sensor Location Problem for Border Protection"
- ROI MEIROM. EARTH AND MINERAL SCIENCES / MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING. "Mechanical Properties of Nanocrystalline Platinum Thin Films"
- CLAUDIA HELENA PARADA MINAKOWSKI. EARTH AND MINERAL SCIENCES / PETROLEUM AND NATURAL GAS ENGINEERING. "An Artificial Neural Network Based Tool for Screening and Designing Miscible CO2 Injection Processes"
Health & Life Sciences
First Place
- SABRINA SIEN MAN LEE. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / KINESIOLOGY. "In Vivo Measurements of the Inversion-Eversion Moment Arms of Gastrocnemius and Tibialis Anterior"
- JODI L STOTTS. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / NUTRITION. "Eating Competence in College Students Nominates a Non-Dieting Approach to Obesity Prevention"
Second Place
- YATIN MADHAV KIRANE. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / KINESIOLOGY. "Mechanics of the Long Flexor Tendon of the Great Toe and Osteoarthritis"
- KATELYN ELIZABETH TILLEY. AGRICULTURAL SCIENCES / PLANT PATHOLOGY. "Fusarium Head Blight epidemics: The results from an infection-timing study"
- STEPHANIE MARY ZAMULE. INTERCOLLEGE GRADUATE DEGREE PROGRAMS / INTEGRATIVE BIOSCIENCES. "Differentiating Human Embryonic Stem Cells into Hepatic-like Cells"
Third Place
- BETTINA J. APPLEWHITE. INTERCOLLEGE GRADUATE DEGREE PROGRAMS / NUTRITION. "Plant sterols in a yogurt-based drink reduce low-density lipoprotein cholesterol in men and women with moderate hypercholesterolemia"
- KATHLEEN ANNE ESTES. SCIENCE / BIOCHEMISTRY, MICROBIOLOGY, AND MOLECULAR BIOLOGY. "When tube formation goes awry: Using the C. elegans gene egl-26 to study organ development"
- JOHN PAUL FLORIAN. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / PHYSIOLOGY. "The sympathetic nervous system contributes to hypertension caused by elevated plasma fatty acids"
- NICOLE RAYE KEASEY. COLLEGE OF MEDICINE / BIOCHEMISTRY AND MOLECULAR BIOLOGY. "Inhaled anesthetics affect amino acid transport"
- VALERIE PEER REINOSO. AGRICULTURAL SCIENCES / ANIMAL SCIENCE. "Nicarbazin reduces egg production and fertility in White Pekin ducks via reducing ZP3 in the perivitelline membrane"
- JASON WAYNE STUCKEY. AGRICULTURAL SCIENCES / SOIL SCIENCE. "Use of a synthetic clay for lowering metal bioavailability in Cu-contaminated soils"
- W M DAMITHA KUMARI WICKRAMASINGHE. AGRICULTURAL SCIENCES / PLANT PATHOLOGY. "Linkage analysis, QTL mapping and identifying markers associated with late blight resistance in a diploid potato family for marker assisted selection"
Physical Sciences & Mathematics
First Place
- MINJOUNG KYOUNG. SCIENCE / CHEMISTRY. "Investigating nanoparticle dynamics near mimic cell membrane"
Second Place
- MARIA CAZORLA. EARTH AND MINERAL SCIENCES / METEOROLOGY. "MO3P (Measurement of Ozone Production): A Highly Sensitive Instrument to Assess Ozone Pollution at Ground Level"
Third Place
- ASHLEE LAURA DERE. AGRICULTURAL SCIENCES / SOIL SCIENCE. "Minimizing nutrient leaching in coal mine spoil amended with composted or fresh poultry manure and paper mill sludge"
Social & Behavioral Sciences
First Place
- AMBER ELLEN BOYDSTUN. THE LIBERAL ARTS / POLITICAL SCIENCE. "Up and Down: Punctuated Equilibria and Issue-Attention Cycling in the News"
Second Place
- BEN FELDMEYER. THE LIBERAL ARTS / SOCIOLOGY. "Are the Structural Sources of Black, White, and Hispanic Violence Similar? A Test of the Racial Invariance Assumption"
- KYLE ALAN JOYCE. THE LIBERAL ARTS / POLITICAL SCIENCE. "An Agent-Based Model of War Expansion"
- BRANDI YVONNE ROLLINS. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / HUMAN DEVELOPMENT AND FAMILY STUDIES. "Individual differences in food preference and energy intake among preschool girls"
- MONIKA SETIA. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / HEALTH POLICY AND ADMINISTRATION. "Impact of childhood health and socioeconomic status on long term care utilization in later life"
Third Place
- MARY ANN DEMI. AGRICULTURAL SCIENCES / RURAL SOCIOLOGY. "The Association of Employment with the Future Aspirations of Rural Youth"
- JENNIFER MARIE DINALLO. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / KINESIOLOGY. "Walking for Health during Pregnancy: Assessment by Indirect Calorimetry and Accelerometry"
- KATHLEEN ERIN LEAHY. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / NUTRITION. "How do the characteristics of food influence children’s energy intake?"
- MARYJO M OSTER. EDUCATION / EDUCATIONAL THEORY AND POLICY. "Saying One Thing & Doing Another: The Paradox of Best Practices & Sex Education"
- AMY L STOTT. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / HEALTH POLICY AND ADMINISTRATION. "The Direct Care Workforce Crisis: The relationship and use of management practices to reduce turnover in long-term care in the Better Jobs Better Care Demonstration"
Performance Option
First Place
- MI HYUN LIM. ARTS AND ARCHITECTURE / PERFORMANCE. "Violin Concerto No. 5 in A minor, Op. 37 - Vieuxtemps 2and3rd mvt."
Second Place
- SCOTT KEMERER. ARTS AND ARCHITECTURE / PERFORMANCE. "Rhythmic Caprice, by Leigh Howard Stevens"
Third Place
- ERIK LAWRENCE HERALD CLAYTON. ARTS AND ARCHITECTURE / PERFORMANCE. "Sonata in f minor, Op. 57; mov. I Allegro assai"
- RYAN HOFFMAN. ARTS AND ARCHITECTURE / PERFORMANCE. "Suite for Solo Cello by Gaspar Cassadó"
Visual Arts Option
First Place
- HAGIT BARKAI. ARTS AND ARCHITECTURE / ART. "Three Figures"
Second Place
- Stephen St. Amant. ARTS AND ARCHITECTURE / ART. "In Search of Domestic Metaphor"
Third Place
- NATHANIEL DAVID BOOTH. ARTS AND ARCHITECTURE / ART. "THEWarWithin"