Internet Explorer Detected

The Penn State Graduate School website is best experienced in Firefox or Google Chrome. It is highly recommended that you use an alternative browser.

Graduate Exhibition Awards

The below graduate students received awards for their research and creative scholarship in the 39th annual Graduate Exhibition.

2024 Award Recipients

In each category and for the Diversity, Equity, and Inclusion Award recipients, first place recipients receive $1,000, second place recipients receive $500, and third place recipients receive $250. For the Data Visualization Award, first place receives $275, second place receives $175 and honorable mention receives $75.  


2024 Award Recipients

Design Option

First Place 

  • Andre Brandao de Castro, College of Arts and Architecture / Theatre, “The Scenic Experience of ‘Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812’”

Second Place 

  • Michael Ciaramitaro, College of Arts and Architecture / Theatre, “When Stars Collide: Designing Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812”


Performance Option

First Place 

  • Zephyr Willis, College of Arts and Architecture / Performance, viola, “Zoltán Kodály's Serenade for Two Violins and Viola Op. 12,” performed with Allison Smith, violin and Vinicius Vieira, violin

Second Place 

  • Isabella Scotti, College of Arts and Architecture / Performance, percussion, “‘Derivative’ by Jlin from the Album ‘Perspective’ - Electronic Composition to Acoustic Performance,” performed with Jack Kerness, percussion; Paul Robeson, percussion; and Michael Valente, percussion

Third Place 
  • Jonida Lazellari, College of Arts and Architecture / Piano Performance, piano, “Emma Lou Diemer- Toccata for Piano (1979)”
  • Rui Zhang, College of Arts and Architecture / Piano Performance, piano, “Zhao Zhang’s Numa Ame and its Exploration of Eastern and Western Musical Elements”

Research Poster Option

Arts and Humanities 

First Place 
  • Brandon Johnson, College of the Liberal Arts / Communication Arts and Sciences, “The Rhetoric of The CEO Presidency”
Second Place 
  • Sarah Cathry Dweik, College of the Liberal Arts / Communication Arts and Sciences, “Memory Work in the ‘Old Cities’ of Bethlehem and Hebron”
Third Place 
  • Minjin Kim, College of the Liberal Arts / Applied Linguistics, “Exploring the potential of using ChatGPT for rhetorical move-step analysis: The impact of prompt refinement, few-shot learning, and fine-tuning"
  • Maria Jose Andrade Gabino, College of the Liberal Arts / Spanish, “Negotiating Homosociality and Masculinities: Pedro Henríquez Ureña and the Ateneo de la Juventud Mexicana”
  • Gavin Davis, College of the Liberal Arts / English, “The Dividing Blade: The Sword as an Ideologically Contested Object in the Literature of Tenth Century England”

Engineering 

First Place 
  • Yanqiu Yang, College of Agricultural Sciences / Agricultural and Biological Engineering, “Approach to Biodiversity Protection: Employing AI and IoT Systems for the Containment of Box Tree Moth Proliferation”
Second Place 
  • Sujay Hosur, College of Engineering / Electrical Engineering, “MagSonic: Hybrid Magnetic-Ultrasonic Wireless Interrogation of Millimeter-Scale Biomedical Implants with Magnetoelectric Transducer”
  • Yue Yan, College of Engineering / Bioengineering, “Personalized Intravesical Immunotherapy for Bladder Cancer”

Health and Life Sciences 

First Place 
  • Jisung Yuk, College of Health and Human Development / Kinesiology, “Concurrent anodal HD-tDCS to the posterior parietal cortex modulates the learning of a direction skill task”
Second Place 
  • Mengzhu Tang, College of Agricultural Sciences / Pathobiology, “The role of vitamin D in host resistance to H1N1 influenza infection”
Third Place 
  • Ram Neupane, College of Agricultural Sciences / Plant Pathology, “Peeling the Rotten Onion: A Three-Year Bacterial Survey of Onion Fields across Pennsylvania and New York”
  • Sherif Olanrewaju, Nese College of Nursing / Nursing, “Invisible Minority: The Experiences of Migrant Nurses Caring for Older Adults in U.S Long-Term Care Facilities. A Preliminary Finding”

Physical Sciences and Mathematics 

First Place 
  • Ayat Tassanov, Eberly College of Science / Chemistry, “Prediction and accelerated laboratory discovery of AMMQ3 compounds using tolerance factor approach”
Second Place 
  • Tejal Shirsat, College of Agricultural Science / Soil Science, “Spatio-temporal Heterogeneity in Snow and Glacier Melt Runoff: Implications for Water Management in the Western Himalayas Transboundary Chenab River Basin”
Third Place 
  • Shreya Mathela, Eberly College of Science / Chemistry, “Optical Signatures of Dopant Defect Coupling in Vanadium doped Tungsten Disulfide Monolayers”
  • Rory Changleng, College of Earth and Mineral Sciences / Geosciences, “Diamonds trace formation of 3 Ga continental roots”

Social and Behavioral Sciences 

First Place 
  • Makenna Lenover, College of the Liberal Arts / Anthropology, “Irritable bowel syndrome and the nutrition transition: contextualizing modern disease within cultural shifts”
Second Place 
  • Madisen Plunkert, College of Agricultural Sciences / Education, Development, and Community Engagement, “Implementing Agricultural Literacy in Pennsylvania Elementary and Middle Schools: Perceptions of Principals”
Third Place 
  • Sana Ahrar, College of Arts and Architecture / Architecture, “Mapping Community Dynamics: Integrating Social and Spatial Perspectives in decoding the functioning of Mixed-income Informal Neighborhoods”
  • Daisuke Hayashi, College of Health and Human Development / Nutritional Sciences, “Reactivity to food cues and energy intake among women with binge-eating disorder: a pilot ecological momentary assessment study”

Video Option

First Place 
  • Connor Huxman, College of Engineering / Mechanical Engineering, “Flexible Orthopaedic Implants for Improved Bone Healing”
Second Place 
  • Yiwen Zhang, College of the Liberal Arts / Criminology, “Do “Plea Rewards” Exist in Prison?”
Third Place 
  • Megan Veltri, College of the Liberal Arts / Anthropology, “The Effect of Early and Late Life Chronic Social Stress on the Cellular Morphology of the Spheno-Occipital Synchondrosis in Female Post-natal Mice”
  • Casey Tilley, College of the Liberal Arts / Comparative Literature, “Brazilian Cordel on the Amazon: Grassroots Poetry Between Extraction and Conservation”

Visual Arts Option

First Place 

  • Negar Dehghan, College of Arts and Architecture / Art, “Bake The Night Away: A Yalda Celebration Festival” 

Second Place 

  • Forough Yazdanpanah, College of Arts and Architecture / Art, “Welcome to my world” 

Third Place 

  • Elizabeth Krick, College of Arts and Architecture / Art, “Climate Changed: II-IV; and Untitled: I & II” 


Data Visualization Award 

First Place 
  • Ram Neupane, College of Agricultural Sciences / Plant Pathology, “Peeling the Rotten Onion: A Three-Year Bacterial Survey of Onion Fields across Pennsylvania and New York”
Second Place 
  • Jisung Yuk, College of Health and Human Development / Kinesiology, “Concurrent anodal HD-tDCS to the posterior parietal cortex modulates the learning of a direction skill task”
Honorable Mention 
  • Abby Gancz, College of the Liberal Arts / Anthropology, “Ancient dental calculus derived oral microbiomes as markers of disease in past populations”
  • Kittiphum Pawikhum, College of Agricultural Sciences / Agricultural and Biological Engineering, “Design End-effector for Automatic Mushroom Harvesting”
  • Yanqiu Yang, College of Agricultural Sciences / Agricultural and Biological Engineering, “Approach to Biodiversity Protection: Employing AI and IoT Systems for the Containment of Box Tree Moth Proliferation”
  • Yue Yan, College of Engineering / Bioengineering, “Personalized Intravesical Immunotherapy for Bladder Cancer”

Diversity, Equity, and Inclusion Award 

First Place 

  • Keegan Peterson, College of Health and Human Development / Kinesiology, "More Barriers, Less Benefits: LGBTQ+ College Student’s Perceptions Impacting Physical Activity Participation

Second Place 

  • Negar Dehghan, College of Arts and Architecture / Art, “Bake the Night Away: A Yalda Celebration Festival

Third Place 

  • Forough Yazdanpanah, College of Arts and Architecture / Art, “Welcome to my world”

Back to top

Previous Recipients by Year

This page was generated on April 23, 2024 at 6:45 PM local time. This may not be the most recent version of this page. Check the Penn State Graduate School website for updates.