Graduate Exhibition Archive of Award Winners
2008 Award Winners
Research Poster Option
Arts & Humanities
First Place
- NATHAN LAURENCE SHREFLER. THE LIBERAL ARTS / GERMAN. "Readability and German Bibles"
- ELIZABETH SMOLCIC. THE LIBERAL ARTS / APPLIED LINGUISTICS. "Teachers as “border-crossers:” A sociocultural view of teacher learning and development"
Second Place
- TRACY GAIL BECKETT. THE LIBERAL ARTS / APPLIED LINGUISTICS. "A Study into Narratives of Elderly Afrikaans-English Bilinguals"
- MARGARET COHEN. THE LIBERAL ARTS / HISTORY. "Toward a Diachronic View of Biblical Hebrew: A Grammar of II Samuel"
- NATHAN PAUL DEVIR. THE LIBERAL ARTS / COMPARATIVE LITERATURE. "Archetypes and Avatars: The Cultural Variables of Modern Judaic Discourse in the Literary Works of Chaim Potok, A.B. Yehoshua, and Chochana Boukhobza"
- SONALI KUMAR. ARTS AND ARCHITECTURE / ARCHITECTURE. "COLLABORATION IN ARCHITECTURE USING DIGITAL TOOLS"
- RUSSELL ALFRED SPINNEY. THE LIBERAL ARTS / HISTORY. "Dealing with Fear. Refashioning Communities, Politics and Ethics in Central Germany (1918-1934)"
Third Place
- DAVID LUNT. THE LIBERAL ARTS / HISTORY. "Becoming a Hero: Athletes, Heroes, and the Quest for Immortality in Ancient Greece"
- JILL MARY WEBER. THE LIBERAL ARTS / COMMUNICATION ARTS AND SCIENCES. "Politicizing "the Family": Women's Rights, Family Life, and the Equal Rights Amendment"
Engineering
First Place
- Jason Claude. EARTH AND MINERAL SCIENCES / MATERIAL SCIENCE AND ENGINEERING. "Ferroelectric Polymers for Electric Energy Storage"
- ROI MEIROM. EARTH AND MINERAL SCIENCES / MATERIAL SCIENCE AND ENGINEERING. "Fatigue Properties of Nanocrystalline Platinum Thin Films"
Second Place
- EMRE ARTUN. EARTH AND MINERAL SCIENCES / PETROLEUM AND NATURAL GAS ENGINEERING. "Optimized Design of Gas Huff-n-Puff Processes for Improved Oil Recovery"
- GINO BANCO. ENGINEERING / MECHANICAL ENGINEERING. "A Study of Absorption and Transport in the Small Intestine using the Lattice-Boltzmann Framework"
- NENE KEKLIK. AGRICULTURAL SCIENCES / AGRICULTURAL AND BIOLOGICAL ENGINEERING. "Decontamination of Boneless Chicken Breast with Pulsed UV-Light"
Health & Life Sciences
First Place
- GINGER FENTON. AGRICULTURAL SCIENCES / PATHOBIOLOGY. "A Survey of Selected Occupational Health Characteristics, Behaviors, and Habits of Women Working on Dairy Farms in Pennsylvania"
- MARY CAROL FRIER. AGRICULTURAL SCIENCES / AGRONOMY. "Winter and spring canola as biodiesel feedstock crops for Pennsylvania"
Second Place
- JORGE ELIZONDO-SALAZAR. AGRICULTURAL SCIENCES / ANIMAL SCIENCE. "Immunoglobulin G absorption in neonatal dairy calves fed heat-treated colostrum."
- FARAG IBRAHEEM. AGRICULTURAL SCIENCES / PLANT BIOLOGY. "Genetic transfer of natural defense from sorghum to maize"
- KANIKA VATS. SCIENCE / CHEMISTRY. "Unraveling protein-lipid interactions in artificial membranes"
Third Place
- ANDREA BEYER ADAMS. COLLEGE OF MEDICINE / MICROBIOLOGY AND IMMUNOLOGY. "Virus Trafficking in Breast Cancer"
- KEITH MICHAEL KRISE. SCIENCE / CHEMISTRY. "Imaging membrane nanostructure changes associated with antigen-mediated IgE receptor signaling"
- TIMOTHY SCOTT METZGER LANCASTER. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / KINESIOLOGY. "NOVEL PROTEOMIC DISCOVERIES IDENTIFY THERAPEUTIC CANDIDATES FOR TREATING HEART DISEASE IN POST-MENOPAUSAL WOMEN"
- VALERIE PEER REINOSO. AGRICULTURAL SCIENCES / ANIMAL SCIENCE. "Nicarbazin reduces ZP3 in the perivitelline membrane of White Pekin duck eggs"
- MEGAN ALICIA ROGERS. INTERCOLLEGE GRADUATE DEGREE PROGRAMS / GENETICS. "DINITROCARBANILIDE REVERSIBLY REDUCES SPERM RECEPTOR GENE EXPRESSION IN BIRDS"
- SUSAN Walker. INTERCOLLEGE GRADUATE DEGREE PROGRAMS / PHYSIOLOGY. "A Possible Role for Visfatin in Male Fertility: Increased Expression with Sexual Maturation"
- ZHIPING YU. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / NUTRITION. "Female hormones attenuate the effects of baclofen on binge fat intake in rats"
Physical Sciences & Mathematics
First Place
- ASHLEE DERE. AGRICULTURAL SCIENCES / SOIL SCIENCE. "Field and laboratory measurements of nitrogen sequestration in mine spoils amended with poultry manure and paper mill sludge"
Third Place
- RUTH MICK. AGRICULTURAL SCIENCES / AGRONOMY. "Cover crops for weed suppression in no-till"
- NATTAPOL TANGSUPHOOM. AGRICULTURAL SCIENCES / FOOD SCIENCE. "Properties of Coconut Milk Emulsions"
- LI WANG. THE LIBERAL ARTS / ECONOMICS. "Integrated Conditional Moment Tests for Parametric Conditional Distributions"
Social & Behavioral Sciences
First Place
- JENNIFER MARIE DINALLO. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / KINESIOLOGY. "Effects of Structured Exercise on Blood Glucose in GDM Women"
Second Place
- SHAWN F. DORIUS. THE LIBERAL ARTS / SOCIOLOGY. "GLOBAL DEMOGRAPHIC CONVERGENCE? A RECONSIDERATION OF INEQUALITY IN NATIONAL FERTILITY ESTIMATES"
- JARED ADAM LINCK. THE LIBERAL ARTS / PSYCHOLOGY. "The Role of Inhibition in the Control of Bilingual Speech Production"
- SHARON MELINCAVAGE. EDUCATION / ADULT EDUCATION. "Anxiety in Student Nurses in the Clinical Setting: A Phenomenological Study"
Third Place
- JUNGYOON KIM. HEALTH AND HUMAN DEVELOPMENT / HEALTH POLICY AND ADMINISTRATION. "Improving supervision in long term care: Does training in supervision matter?"
- MELANIE SANBORN. AGRICULTURAL SCIENCES / AGRICULTURAL AND EXTENTION EDUCATION. "Knowledge and Perceptions of High School Agriculture Students in International Agriculture Concepts"
- KIRSTEN MARIE WEBER. THE LIBERAL ARTS / COMMUNICATION ARTS AND SCIENCES. "Understanding Stressors Associated with Breast Cancer: A Cluster Analysis of Intrapersonal and Interpersonal Stressors"
Performance Option
First Place
- JUSTIN WAYNE LEWIS. ARTS AND ARCHITECTURE / PERFORMANCE. ""Hungarian Rhapsody" by David Popper"
Second Place
- HYUN JOO PARK. ARTS AND ARCHITECTURE / PERFORMANCE. "Solo piano part - Rachmaninoff Sonata No.2 Op.36 b-flat minor 1st. Movement"
Third Place
- LAUREN MOUNEY. ARTS AND ARCHITECTURE / VOICE PERFORMANCE AND PEDAGOGY. ""Solveigs Sang" from Peer Gynt by Edvard Grieg and "Czardas" from Johann Strauss's Die Fledermaus"
Visual Arts Option
First Place
- BRIAN PATRICK FRANKLIN. ARTS AND ARCHITECTURE / ART. "Game Day"
Third Place
- RICHARD HEEMAN. ARTS AND ARCHITECTURE / ART. "Actively Passive"
- URMILA MOHAN. ARTS AND ARCHITECTURE / ART. "Untitled"
- ELLAMEITTE M TARABORRELLI. ARTS AND ARCHITECTURE / ART. "Printmaking: Process and Vision"