Howard B. Palmer Mentoring Award Recipients
2021-22
- Luis Ayala (Energy and Mineral Engineering, College of Earth and Mineral Sciences)
2020-21
- Erica Frankenberg (Education and Demography, College of Education)
2019-20
-
Gregory Ziegler (Food Science, College of Agricultural Sciences)
2018-19
-
Katriona Shea (Biology, Eberly College of Science)
2017-18
-
Angiline Whitney (Curriculum and Instruction, College of Education)
2016-17
- Gary H. Perdew (Veterinary and Biomedical Sciences, College of Agricultural Sciences)
2015-16
- Carolyn E. Sachs (Agricultural Economics, Sociology and Education, College of Agricultural Sciences)
2014-15
- Karen A. Thole (Mechanical Engineering, College of Engineering)
2013-14
- Peggy A. Johnson (Civil Engineering, College of Engineering)
2012-13
- Nan Woodruff (History, College of the Liberal Arts)
2011-12
- J. Martin Bollinger Jr. (Chemistry, Eberly College of Science)
2010-11
- Pamela Cole (Psychology, College of the Liberal Arts)
2009-10
- Caroline D. Eckhardt (Comparative Literature, College of the Liberal Arts)
2008-09
- Joseph C. Reese (Biochemistry, Microbiology, and Molecular Biology, Eberly College of Science)
2007-08
- Andrew G. Stephenson (Biology, Eberly College of Science)
2006-07
- D. Wayne Osgood (Crime, Law, and Justice, College of the Liberal Arts)
2005-06
- Mary Jane Irwin (Computer Science and Engineering, College of Engineering)
2004-05
- Diane K. McLaughlin (Agricultural, Environmental and Regional Economics, College of Agricultural Sciences)
2003-04
- Susan McHale (Human Development and Family Studies, College of Health and Human Development)
2002-03
- Russell Messier (Engineering Science and Mechanics, College of Engineering)
2001-02
- Bernard W. Bell (English, College of Liberal Arts)
2000-01
- Edwin L. Herr (Counseling and Education, College of Education)
1999-00
- Robert F. Nicely, Jr. (Curriculum and Instruction, College of Education)
1998-99
- Judith F. Kroll (Psychology, College of Liberal Arts)
1997-98
- Ralph Norgren (Neuroscience/Integrative Biosciences, College of Medicine)
1996-97
- Robert F. Zelis (Physiology, College of Medicine)
1995-96
- Ralph O. Mumma (Entomology/Ecology, College of Agricultural Sciences)
1994-95
- Harold E. Cheatham (Educational Psychology and Career Studies, College of Education)
1993-94
- Eliza Pennypacker (Landscape Architecture, College of Arts and Architecture)
1992-93
- Allen L. Soyster (Industrial and Management Systems Engineering, College of Engineering)
1991-92
- Dennis S. Gouran (Speech Communication, College of Liberal Arts)